SLP121M420E1P3
Mfr.Part #
SLP121M420E1P3
Description
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
780mA
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
780mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated :
420V
Lead Pitch :
10.0076mm
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
420V
Ripple Current @ High Frequency :
1.15A @ 20kHz
Series :
SLP0712TE (750W)
Leakage Current :
0.6735mA
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Diameter :
30mm
Terminal Pitch :
10mm
Length :
25mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
120μF
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Polarization :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.765Ohm @ 120Hz