SLP121M350C1P3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SLP121M350C1P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 120UF 20% 350V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
120μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
25mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.765Ohm @ 120Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Published :
Life (Hours) :
3000 hours
Series :
SLP0712TE (750W)
Ripple Current :
750mA
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Pitch :
10.0076mm
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Voltage - Rated :
350V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Terminal Pitch :
10mm
Length :
25mm
Ripple Current @ Low Frequency :
750mA @ 120Hz
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
1.1A @ 20kHz
Factory Lead Time :
24 Weeks
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
0.61482mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm