SLP11R-2LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SLP11R-2LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FFC TOP 11POS 1.25MM R/A
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
FFC, FCB Thickness :
0.30mm 0.33mm
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Contact Resistance :
30mOhm
Termination :
Kinked Pin
Feature :
Zero Insertion Force (ZIF)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Housing Color :
Black
Flammability Rating :
UL94 V-0
Actuator Material :
Polyethylene Terephthalate (PET), Glass Filled
Series :
SLP0712TE (750W)
Housing Material :
Packaging :
Tray
Wire/Cable Type :
Straight
UL Flammability Code :
94V-0
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Max Voltage Rating (AC) :
200V
HTS Code :
Contact Gender :
FEMALE
IEC Conformance :
No
Radiation Hardening :
No
Contact Finish :
Tin
Voltage - Rated :
200V
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Above Board :
0.197 5.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Cable End Type :
Straight, Tapered
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
19.9mm
Pitch :
0.049 1.25mm
Locking Feature :
Slide Lock
Total Number of Contacts :
11
MIL Conformance :
Contact Location :
Top
Number of Positions :
11
Orientation :
RIGHT ANGLE
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Number of Rows :
2
Max Operating Temperature :
85°C
Depth :
4.5mm
Filter Feature :
Actuator Color :
Gray
Mixed Contacts :
Contact Material :
Phosphor Bronze
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
DIN Conformance :
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
Current Rating :
1A