SLP103M035C4P3
Mfr.Part #
SLP103M035C4P3
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
3000 hours
Lead Pitch :
10.0076mm
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height :
45mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Diameter :
25mm
Through Hole
Terminal Pitch :
10mm
ECCN Code :
EAR99
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Series :
SLP0712TE (750W)
Tin (Sn)
Ripple Current @ Low Frequency :
3.2A @ 120Hz
Capacitance :
10000µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
1.77482mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
53mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
4A @ 20kHz
Ripple Current :
3.2A