SLP103M010A1P3
Mfr.Part #
SLP103M010A1P3
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 10V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Series :
SLP0712TE (750W)
Polarization :
Polar
Capacitance :
10000µF
Dielectric Material :
Aluminium
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
3000 hours
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Diameter :
22mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
2.25A @ 20kHz
Number of Pins :
2
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Height :
25mm
Ripple Current :
1.8A
EAR99
Ripple Current @ Low Frequency :
1.8A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Leakage Current :
0.94868mA
Termination :
Snap in
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
10V
Packaging :
Bulk
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
10mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
73mOhm @ 120Hz