SLP102M180C4P3
Mfr.Part #
SLP102M180C4P3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
SLP0712TE (750W)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
2.3A
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Voltage :
180V
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
10mm
Test Frequency :
120Hz
Mount :
PCB, Through Hole
Termination :
Snap in
Published :
Polarity :
POLARIZED
Capacitance :
1000µF
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Lead Length :
6.3mm
Resistance :
199mOhm
Lead Diameter :
1.5 mm
Diameter :
25mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Aluminium
ESR (Equivalent Series Resistance) :
199mOhm
Voltage - Rated DC :
180V
Height :
45mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Life (Hours) :
3000 hours
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
SLP102M180C4P3
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics SLP102M180C4P3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Mounting Type:Through Hole, Voltage:180V, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can - Snap-In, Operating Temperature:-25°C~105°C, SLP102M180C4P3 pinout, SLP102M180C4P3 datasheet PDF, SLP102M180C4P3 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics SLP102M180C4P3 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.