SLD25R-1LF
Mfr.Part #
SLD25R-1LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FFC BOTTOM 25POS 1.25MM R/A
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Packaging :
Tray
Option :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
200V
Actuator Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Length :
39mm
Height Above Board :
0.275 6.99mm
Contact Location :
Top
Number of Positions :
25
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
No
Flat Flex Type :
FFC, FPC
DIN Conformance :
No
Mount :
Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch :
0.049 1.25mm
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
Flammability Rating :
UL94 V-0
MIL Conformance :
Total Number of Contacts :
25
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
JESD-609 Code :
e3
Mixed Contacts :
Depth :
9.8mm
Current Rating :
1A
Series :
SLD
Contact Finish :
Tin
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Number of Rows :
1
Housing Color :
Black
Termination :
Kinked Pin
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Cable End Type :
Straight
Orientation :
RIGHT ANGLE
Feature :
Zero Insertion Force (ZIF)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Material :
Phosphor Bronze
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Gender :
Male
Housing Material :
IEC Conformance :
Locking Feature :
Slide Lock
Datasheets
SLD25R-1LF
SLD Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tray 0.049 1.25mm Kinked Pin 25 Positions Through Hole, Right Angle Tin