SL500-16/208+LXI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SL500-16/208+LXI
Manufacturer
Magna-Power Electronics
Description
POWER SUPPLY PROGRAMED DC 8 KW 0
Stock
100
In Stock :
100
Manufacturer :
Magna-Power Electronics
Product Category :
Voltage Regulation - Line :
0.004%
Power (Watts) :
8000W
Display Type :
LED
Weight :
36lbs 16.3kg
Ripple :
220mV rms
Current - Output :
0A~16A
Current Regulation - Line :
0.02%
Feature :
Ethernet, Programmable, RS-232, Tracking
Voltage - Supply :
208VAC
Voltage - Output :
0V~500VDC
Current Regulation - Load :
0.04%
Voltage Regulation - Load :
0.01%
Series :
SL
Accuracy - Voltmeter; Ammeter :
0.2%
Size / Dimension :
24.000Lx19.000W x 1.720 H 609.60mmx482.60mmx44.50mm