SKY72300-21
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SKY72300-21
Manufacturer
Skyworks Solutions, Inc.
Package / Case
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC SYNTHESIZER 2.1GHZ 28TSSOP
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Skyworks Solutions, Inc.
Product Category :
Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Radiation Hardening :
No
Output :
Clock, Crystal
Number of Elements :
2
Number of Circuits :
1
Package / Case :
Input :
Clock, Crystal
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Supply Voltage :
3V
Power Supplies :
3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
402.988471mg
Number of Terminations :
28
Pbfree Code :
yes
Pin Count :
28
Height :
1.1mm
PLL :
yes
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Pins :
Terminal Form :
Gull wing
Published :
2007
Width :
6.4mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Divider/Multiplier :
Yes/No
Ratio - Input:Output :
2:2
Differential - Input:Output :
Yes/Yes
Number of Functions :
1
Mount :
Surface Mount
Voltage - Supply :
2.7V~3.3V
Frequency (Max) :
2.1GHz
Terminal Pitch :
0.65mm
Type :
Fractional N Synthesizer
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supply Voltage :
3V
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
9.7mm
Datasheets
SKY72300-21
Introducing Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers Skyworks Solutions, Inc. SKY72300-21 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Output:Clock, Crystal, Package / Case:28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad, Number of Terminations:28, Number of Pins:28, Operating Temperature:-40°C~85°C, Type:Fractional N Synthesizer, Mounting Type:Surface Mount, SKY72300-21 pinout, SKY72300-21 datasheet PDF, SKY72300-21 amp .Beyond Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers Skyworks Solutions, Inc. SKY72300-21 ,we also offer LMX2485ESQ/NOPB, SI5351B-B-GM, ADF4360-4BCPZRL7, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Skyworks Solutions, Inc. SKY72300-21
Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers Skyworks Solutions, Inc. SKY72300-21 Overview
The SKY72300-21 by Skyworks Solutions, Inc. is a state-of-the-art integrated circuit synthesizer designed to meet the advanced needs of modern RF systems. Operating at frequencies up to 2.1 GHz, this device is an integral component in the design of highly efficient and reliable communication equipment. It offers exceptional versatility and performance in a compact 28-TSSOP package, making it an ideal choice for applications requiring precise frequency synthesis. The integration of sophisticated technology into the SKY72300-21 enables enhanced signal integrity and reduced power consumption, positioning it as a pivotal solution for developers looking to optimize their RF designs.
SKY72300-21 Features
SKY72300-21 Applications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD