SK555E106ZAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SK555E106ZAA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CERACITOR
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size Code :
Temperature Coefficient :
-56/+22% ppm/°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Negative Tolerance :
20%
Length :
12.7mm
Capacitance :
10μF
Packaging :
Bulk
Height :
12.7mm
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Operating Temperature (Max) :
85°C
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Positive Tolerance :
80%
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e0
Reach Compliance Code :
not_compliant
Series :
SK
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature (Min) :
10°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Pbfree Code :
No
Terminal Pitch :
10.2mm
Width :
5.08mm
Datasheets
SK555E106ZAA
SK CERAMIC CAPACITOR Ceramic Capacitor -56 +22% ppm C 10muF