SK153M010ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SK153M010ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
3.245A @ 1kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
10V
Ripple Current :
2.95A
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
2.95A @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
7.493mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Termination :
Radial
JESD-609 Code :
e3
Series :
SK
Leakage Current :
1.5mA
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Pitch :
7.5mm
Tan Delta :
0.48
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Height Seated (Max) :
1.732 44.00mm
Height :
42mm
REACH SVHC :
Unknown
Dielectric Material :
Aluminium
Tolerance :
±20%
Diameter :
18mm
Polarization :
Polar
ECCN Code :
EAR99
Life (Hours) :
2000 hours
Packaging :
Bulk
Capacitance :
15000µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can
Published :
Datasheets
SK153M010ST
Cornell Dubilier Electronics SK153M010ST
SK 15000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.95A 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can