SK010M400ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SK010M400ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
Capacitance :
1μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Life (Hours) :
2000 hours
Number of Pins :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Lead Pitch :
3.5052mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Diameter :
8mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current :
18mA
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ Low Frequency :
18mA @ 120Hz
Terminal Pitch :
3.5mm
REACH SVHC :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
Series :
SK
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Pbfree Code :
yes
Height :
11mm
Polarization :
Polar
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Voltage - Rated DC :
400V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
265.39Ohm @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Aluminium
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Termination :
Radial
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
SK010M400ST
Cornell Dubilier Electronics SK010M400ST
SK 1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 18mA 0.315Dia 8.00mm -25°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can