SJPZ-N40VL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SJPZ-N40VL
Manufacturer
Sanken Electric Co., Ltd.
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 40V 2W SJP
Manufacturer :
Sanken Electric Co., Ltd.
Product Category :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power - Max :
2W
Diode Type :
ZENER DIODE
HTS Code :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 2A
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Power Dissipation :
2W
Power - Peak Pulse :
500W
Capacitance @ Frequency :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
40V
Unidirectional Channels :
1
Series :
Supplier Device Package :
SJP
Mount :
Surface Mount
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
Base Product Number :
SJPZ
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 30V
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Type :
Zener
Power Line Protection :
No
Tolerance :
±6%
Voltage - Breakdown (Min) :
37.8V
Published :
Product Status :
Active
Impedance :
7Ohm
Applications :
Automotive
Mounting Type :
Surface Mount
Impedance-Max :
7Ohm
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Impedance (Max) (Zzt) :
7 Ohms
Zener Voltage :
40V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
Datasheets
SJPZ-N40VL
Sanken Electric Co., Ltd. SJPZ-N40VL
ZENER DIODE 7Ohm ±6% 40V 1μA @ 30V -55°C~150°C 2W 2-SMD, J-Lead
SJPZ-N40VL Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 1μA @ 30V.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 40V.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 2A is supplied.
SJPZ-N40VL Features
reverse leakage current of 1μA @ 30V
1μA @ 30V is the maximum voltage (Tol)
SJPZ-N40VL Applications
There are a lot of Sanken
SJPZ-N40VL applications of zener single diodes.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    DIODE ZENER 20V 1W SJP
    DIODE ZENER 20V 1W SJP
    DIODE ZENER 28V 1W SJP
    DIODE ZENER 28V 1W SJP
    DIODE ZENER 18V 2W SJP