SJPZ-N27VR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SJPZ-N27VR
Manufacturer
Sanken Electric Co., Ltd.
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 27V 2W SJP
Manufacturer :
Sanken Electric Co., Ltd.
Product Category :
Voltage - Breakdown (Min) :
25.1V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Product Status :
Active
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Line Protection :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Zener
Published :
Unidirectional Channels :
1
Power - Max :
2W
Max Power Dissipation :
2W
Diode Type :
ZENER DIODE
Applications :
Automotive
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
Mount :
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
27V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
HTS Code :
Supplier Device Package :
SJP
Power - Peak Pulse :
500W
Zener Voltage :
27V
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Capacitance @ Frequency :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 20V
Tolerance :
±7%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 2A
Base Product Number :
SJPZ-N27
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
Automotive, AEC-Q101, SJPZ-N
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Datasheets
SJPZ-N27VR
Sanken Electric Co., Ltd. SJPZ-N27VR
ZENER DIODE ±7% 27V 1μA @ 20V -55°C~150°C 2W 2-SMD, J-Lead
SJPZ-N27VR Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 1μA @ 20V.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 27V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 2A V.
SJPZ-N27VR Features
reverse leakage current of 1μA @ 20V
1μA @ 20V is the maximum voltage (Tol)
SJPZ-N27VR Applications
There are a lot of Sanken
SJPZ-N27VR applications of zener single diodes.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    DIODE ZENER 20V 1W SJP
    DIODE ZENER 20V 1W SJP
    DIODE ZENER 28V 1W SJP
    DIODE ZENER 28V 1W SJP
    DIODE ZENER 18V 2W SJP