SH220M100ST
Mfr.Part #
SH220M100ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
11.5mm
Tan Delta :
0.1
Tolerance :
±20%
REACH SVHC :
Unknown
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
3.5052mm
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
115mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Terminal Pitch :
3.5mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.03Ohm @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Aluminium
Diameter :
8mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Capacitance :
22µF
Published :
Life (Hours) :
2000 hours
Package / Case :
Radial, Can
Series :
SH
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Termination :
Radial
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Leakage Current :
0.025mA
Terminal Shape :
Wire
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
161mA @ 10kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
100V
Ripple Current :
115mA
Datasheets
SH220M100ST
Cornell Dubilier Electronics SH220M100ST
SH 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 115mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can