SH21B471K201CT
Mfr.Part #
SH21B471K201CT
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 470PF 200V X7R 0805
Voltage - Rated :
200V
Features :
High Voltage, Soft Termination
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Length :
2 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Type :
Soft Termination High Voltage Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Applications :
SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Width :
1.25 mm
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Packaging :
MouseReel
Height :
1.25 mm
Capacitance :
470 pF
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)