SH21B224K160CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SH21B224K160CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 0.22UF 16V X7R 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
X7R
Product :
General Type MLCCs
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Walsin
Features :
Soft Termination
Size (mm) :
2 X 1.25 X 1.25
Series :
SH
Applications :
Boardflex Sensitive
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size Code :
Brand :
Walsin
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Case Style :
Ceramic Chip
Height - Seated (Max) :
Termination Style :
Pad
Microwave Application :
No
Class :
Class 2
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Terminals :
2
Width :
1.25
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Failure Rate :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
15%
Voltage - Rated :
16V
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Tolerance :
10%
Product Length (mm) :
2
Termination :
Flexible (Soft)
RoHS :
Details
Lead Style :
Ratings :
Height :
1.25
Package / Case :
Capacitance :
0.22uF
Product Height (mm) :
Negative Tolerance :
10
Product Type :
Ceramic Capacitors
Type :
Soft Termination Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Maximum Operating Temperature (°C) :
Product Status :
Active
Dielectric :
X7R
Product Depth (mm) :
Subcategory :
Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Tape and Reel (TR)
ECCN (US) :
EAR99
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Voltage :
16VDC
Length :
Positive Tolerance :
Capacitance Value :
0.22uF
Construction :
Flat
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel
Mounting :
Surface Mount
Datasheets
SH21B224K160CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology SH21B224K160CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0805, Type:Soft Termination Multilayer Ceramic Chip Capacitor, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:16VDC, SH21B224K160CT pinout, SH21B224K160CT datasheet PDF, SH21B224K160CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology SH21B224K160CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology SH21B224K160CT
SH 0.22uF 16V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805