SH21B223K101CT
Mfr.Part #
SH21B223K101CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 0.022UF 100V X7R 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Features :
Soft Termination
Package / Case :
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Walsin
Dielectric :
X7R
Series :
SH
Product Length (mm) :
2
Brand :
Walsin
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
15%
Tolerance :
10%
Product Type :
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Product Status :
Active
Width :
1.25
Multilayer :
yes
Packaging :
Tape and Reel
Voltage - Rated :
100V
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Termination Style :
Pad
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
JESD-609 Code :
e3
Positive Tolerance :
10
Negative Tolerance :
Lead Spacing :
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Subcategory :
Capacitors
Type :
Soft Termination Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Package :
Tape and Reel (TR)
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Height :
RoHS :
Details
Number of Terminals :
2
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Product Depth (mm) :
Size Code :
Case Style :
Ceramic Chip
Product :
General Type MLCCs
Capacitance Value :
0.022uF
Voltage :
100Vdc
Class :
Class 2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lead Style :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Termination :
Flexible (Soft)
Construction :
Flat
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN (US) :
EAR99
Capacitance :
0.022uF
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Temperature Characteristics Code :
X7R
Height - Seated (Max) :
Microwave Application :
No
Length :
Product Height (mm) :
Failure Rate :
Ratings :
Size (mm) :
2 X 1.25 X 1.25
Mounting :
Surface Mount
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Datasheets
SH21B223K101CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology SH21B223K101CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0805, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:Soft Termination Multilayer Ceramic Chip Capacitor, Voltage:100Vdc, SH21B223K101CT pinout, SH21B223K101CT datasheet PDF, SH21B223K101CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology SH21B223K101CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology SH21B223K101CT
SH 0.022uF 100V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805