SH21B153K101CT
Mfr.Part #
SH21B153K101CT
Description
MLCC 0.015UF 100V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Type :
Ceramic Capacitors
Voltage :
100Vdc
Termination Style :
Pad
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Product Height (mm) :
1.25
Length :
2
Walsin
Surface Mount
Microwave Application :
No
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
RoHS Status :
RoHS Compliant
RoHS :
Details
Failure Rate :
Width :
1.25
10
Size (mm) :
2 X 1.25 X 1.25
CERAMIC CAPACITOR
Product Length (mm) :
Package / Case :
Packaging :
Tape and Reel
Mounting :
Temperature Coefficient :
15%
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Capacitance Value :
0.015uF
Product Depth (mm) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
WRAPAROUND
Case Style :
Ceramic Chip
Maximum Operating Temperature (°C) :
Capacitance :
0.015uF
Features :
Soft Termination
ECCN (US) :
EAR99
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Voltage - Rated :
100V
Construction :
Flat
Lead Style :
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Type :
Soft Termination Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Tolerance :
10%
X7R
Brand :
Walsin
Datasheets
SH21B153K101CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology SH21B153K101CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:100Vdc, Package / Case:0805, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:Soft Termination Multilayer Ceramic Chip Capacitor, SH21B153K101CT pinout, SH21B153K101CT datasheet PDF, SH21B153K101CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology SH21B153K101CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology SH21B153K101CT
SH 0.015uF 100V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805