SH21B151K100CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SH21B151K100CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 150PF 10V X7R 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Lead Style :
Number of Terminals :
2
Dielectric :
X7R
Failure Rate :
Negative Tolerance :
10
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Height :
1.25
Multilayer :
yes
Walsin
Ratings :
Voltage - Rated :
10V
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Package :
Tape and Reel (TR)
Length :
2
Brand :
Walsin
Tolerance :
±10%
Height - Seated (Max) :
Dielectric Material :
Ceramic
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Subcategory :
Capacitors
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Product :
General Type MLCCs
Product Type :
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
X7R
RoHS :
Details
Termination :
Flexible (Soft)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Capacitance :
150 pF
Lead Spacing :
Width :
1.25
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Class :
Class 2
Temperature Coefficient :
Positive Tolerance :
Packaging :
MouseReel
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Features :
Soft Termination
Type :
Soft Termination Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Size Code :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series :
SH
Datasheets
SH21B151K100CT
Walsin Technology SH21B151K100CT
SH 150 pF 10V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)