SH21B103K201CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SH21B103K201CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 0.01UF 200V X7R 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
Product Length (mm) :
2
Package / Case :
Product Depth (mm) :
1.25
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
Ratings :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Brand :
Walsin
Subcategory :
Capacitors
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Temperature Coefficient :
15%
Capacitance :
0.01uF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Height (mm) :
1.25
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
1.25 mm
Case Style :
Ceramic Chip
Positive Tolerance :
10
Size (mm) :
2 X 1.25 X 1.25
Construction :
Flat
Termination :
Flexible (Soft)
Size Code :
Walsin
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Height - Seated (Max) :
Length :
2 mm
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Failure Rate :
Lead Style :
Lead Spacing :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Tolerance :
10%
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Height :
1.25 mm
Product Status :
Active
Packaging :
Tape and Reel
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Capacitance Value :
0.01uF
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Negative Tolerance :
Mounting :
Surface Mount
Microwave Application :
yes
ECCN (US) :
EAR99
Features :
High Voltage, Soft Termination
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
SH
Voltage - Rated :
200V
Maximum Operating Temperature (°C) :
Voltage :
200VDC
JESD-609 Code :
e3
RoHS :
Details
Class :
Class 2
Product Type :
Ceramic Capacitors
Dielectric :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Product :
General Type MLCCs
Number of Terminals :
2
Type :
Soft Termination High Voltage Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Termination Style :
Pad
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
SH21B103K201CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology SH21B103K201CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0805, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:200VDC, Type:Soft Termination High Voltage Multilayer Ceramic Chip Capacitor, SH21B103K201CT pinout, SH21B103K201CT datasheet PDF, SH21B103K201CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology SH21B103K201CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology SH21B103K201CT
SH 0.01uF 200V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805