SH21B102K631CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SH21B102K631CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 1000PF 630V X7R 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
Subcategory :
Capacitors
Length :
2 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Negative Tolerance :
10
Temperature Coefficient :
X7R
Product :
General Type MLCCs
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Voltage - Rated :
630V
Dielectric :
X7R
Failure Rate :
Temperature Characteristics Code :
Features :
High Voltage, Soft Termination
Tolerance :
±10%
Width :
1.25 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Height :
0.8 mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Number of Terminals :
2
JESD-609 Code :
e3
Size Code :
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Class :
Class 2
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Lead Spacing :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Type :
Soft Termination High Voltage Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Capacitance :
1000 pF
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Ratings :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
Height - Seated (Max) :
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Positive Tolerance :
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
Flexible (Soft)
Lead Style :
Series :
SH
Datasheets
SH21B102K631CT
Walsin Technology SH21B102K631CT
SH 1000 pF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)