SH18B333K250CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SH18B333K250CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 0.033UF 25V X7R 0603
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance Value :
0.033uF
Brand :
Walsin
Size Code :
Lead Spacing :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Ratings :
Construction :
Flat
Class :
Class 2
Product Length (mm) :
1.6
Height - Seated (Max) :
Package :
Tape and Reel (TR)
RoHS :
Details
Applications :
Boardflex Sensitive
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Type :
Soft Termination Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Termination :
Flexible (Soft)
Package / Case :
Product :
General Type MLCCs
Termination Style :
Pad
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
SH
Voltage - Rated :
25V
Width :
0.8
Voltage :
25Vdc
ECCN (US) :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Product Height (mm) :
0.8
Microwave Application :
No
Temperature Characteristics Code :
X7R
Length :
1.6
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Case Style :
Ceramic Chip
Height :
Failure Rate :
Mounting :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Type :
Ceramic Capacitors
Walsin
Number of Terminals :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Negative Tolerance :
10
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Positive Tolerance :
10
Dielectric :
X7R
Subcategory :
Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Style :
Capacitance :
0.033uF
Temperature Coefficient :
15%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Product Status :
Active
Product Depth (mm) :
Tolerance :
10%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Features :
Soft Termination
Datasheets
SH18B333K250CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology SH18B333K250CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:Soft Termination Multilayer Ceramic Chip Capacitor, Package / Case:0603, Voltage:25Vdc, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, SH18B333K250CT pinout, SH18B333K250CT datasheet PDF, SH18B333K250CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology SH18B333K250CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology SH18B333K250CT
SH 0.033uF 25V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603