SH18B152K100CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SH18B152K100CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 1500PF 10V X7R 0603
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Product :
General Type MLCCs
Multilayer :
yes
Ratings :
Size Code :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Termination :
Flexible (Soft)
Termination Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Capacitors
Dielectric :
X7R
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Brand :
Walsin
Number of Terminals :
2
Product Status :
Active
Temperature Characteristics Code :
X7R
Positive Tolerance :
10
Class :
Class 2
Lead Style :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Width :
0.8
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Dielectric Material :
Ceramic
Type :
Soft Termination Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Capacitance :
1500 pF
Failure Rate :
Thickness (Max) :
0.034" (0.87mm)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height - Seated (Max) :
Walsin
Lead Spacing :
Tolerance :
±10%
Series :
SH
Length :
1.6
Product Type :
Ceramic Capacitors
RoHS :
Details
Height :
0.8
JESD-609 Code :
e3
Applications :
Boardflex Sensitive
Features :
Soft Termination
Packaging :
MouseReel
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
10V
Negative Tolerance :
Datasheets
SH18B152K100CT
Walsin Technology SH18B152K100CT
SH 1500 pF 10V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)