SH18B102K250CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SH18B102K250CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 1000PF 25V X7R 0603
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Features :
Soft Termination
Failure Rate :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Type :
Soft Termination Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Temperature Characteristics Code :
X7R
Subcategory :
Capacitors
Width :
0.8
RoHS :
Details
Lead Spacing :
Termination Style :
SMD/SMT
Walsin
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Mounting Feature :
Surface Mount
Positive Tolerance :
10
Multilayer :
yes
Product :
General Type MLCCs
Applications :
Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
1000 pF
Package :
Tape and Reel (TR)
Brand :
Walsin
Height :
0.8
Number of Terminals :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric :
Height - Seated (Max) :
Voltage - Rated :
25V
Negative Tolerance :
Termination :
Flexible (Soft)
Series :
SH
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Lead Style :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
MouseReel
Thickness (Max) :
0.034" (0.87mm)
Length :
1.6
Product Type :
Ceramic Capacitors
Ratings :
Class :
Class 2
Size Code :
Datasheets
SH18B102K250CT
Walsin Technology SH18B102K250CT
SH 1000 pF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)