SH102M063ST
Mfr.Part #
SH102M063ST
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
ESR (Equivalent Series Resistance) :
130mOhm @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Length :
32mm
Tan Delta :
0.1
Diameter :
16mm
Ripple Current :
1.2A
REACH SVHC :
Unknown
Ripple Current @ High Frequency :
1.68A @ 10kHz
Lead Pitch :
7.493mm
Capacitance :
1000µF
Terminal Pitch :
7.5mm
Leakage Current :
0.633mA
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
1.2A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height :
25mm
Voltage - Rated DC :
63V
Datasheets
SH102M063ST
Cornell Dubilier Electronics SH102M063ST
SH 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.2A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can