SFVH50R-2STE1
Mfr.Part #
SFVH50R-2STE1
Description
CONN FFC TOP 50POS 0.50MM R/A
Series :
SFVH
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
Housing Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
MIL Conformance :
No
Flammability Rating :
UL94 V-0
Wire/Cable Type :
Straight
Contact Finish :
Tin Alloy
Actuator Color :
White
Total Number of Contacts :
50
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
JESD-609 Code :
e3
Pitch :
0.020 0.50mm
Height Above Board :
0.071 1.80mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Gender :
FEMALE
Locking Feature :
Slide Lock
DIN Conformance :
No
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Option :
GENERAL PURPOSE
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
Cable End Type :
Straight or Tapered
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Filter Feature :
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Positions :
50
Contact Plating :
Tin
Feature :
Zero Insertion Force (ZIF)
IEC Conformance :
Datasheets
SFVH50R-2STE1
SFVH Series FFC, FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 50 Positions Surface Mount, Right Angle Tin Alloy