SFR25H0007682FR500
Mfr.Part #
SFR25H0007682FR500
Description
RES 76.8K OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Construction :
Tubular
Surface Mount :
No
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Axial
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
76.8kOhm
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Composition :
Metal Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Working Voltage :
350V
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR
Lead Diameter :
0.58 mm
Pbfree Code :
yes
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Vishay SFR25H0007682FR500
FIXED RESISTOR, 76.8kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,