SFR25H0004709FA500
Mfr.Part #
SFR25H0004709FA500
Description
RES 47 OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Packing Method :
Ammo Pack
Series :
SFR25H
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Axial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Lead Diameter :
0.58 mm
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Construction :
Tubular
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
47Ohm
Tolerance :
±1%
Composition :
Metal Film
Terminal Shape :
Wire
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Box (TB)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
No
Max Power Dissipation :
500mW
Working Voltage :
350V
Vishay SFR25H0004709FA500
FIXED RESISTOR, 47Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,