SFR25H0003902JA500
Mfr.Part #
SFR25H0003902JA500
Description
RES 39K OHM 1/2W 5% AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Diameter :
0.58 mm
Resistance :
39kohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packing Method :
Ammo Pack
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Composition :
Metal Film
Surface Mount :
No
Packaging :
Tape and Box (TB)
Max Power Dissipation :
500mW
Working Voltage :
350V
Series :
SFR25H
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Construction :
Tubular
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vishay SFR25H0003902JA500
FIXED RESISTOR, 39kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,