SFR25H0002672FR500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFR25H0002672FR500
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 26.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Factory Lead Time :
18 Weeks
Number of Terminations :
2
Construction :
Tubular
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Diameter :
2.5mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Series :
SFR25H
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Packing Method :
TR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
500mW
Published :
Mount :
Through Hole
Resistance :
26.7kOhm
Composition :
Metal Film
Power Rating :
500mW
Voltage - Rated :
350V
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Package / Case :
Axial
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Diameter :
580 μm
Vishay SFR25H0002672FR500
Through Hole FIXED RESISTOR, 26.7kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,