SFR25H0002553FR500
Mfr.Part #
SFR25H0002553FR500
Description
RES 255K OHM 1/2W 1% AXIAL
Series :
SFR25H
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
255kOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Length :
6.5024mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Vishay SFR25H0002553FR500
255kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,