SFR25H0002218FR500
Mfr.Part #
SFR25H0002218FR500
Description
RES 2.21 OHM 1/2W 1% AXIAL
2
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.098 Dia x 0.256 L (2.50mm x 6.50mm)
Product Type :
Thick Film Resistors
RoHS :
Details
TT Electronics
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Brand :
Welwyn Components / TT Electronics
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Features :
Packaging :
Reel
Subcategory :
Resistors
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Technology :
Thick Film
Mounting Style :
PCB Mount
Resistance :
2.21 Ohms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max) :
Series :
GWCR
Supplier Device Package :
Vishay SFR25H0002218FR500
2.21 Ohms, 0.5W, 1/2W, Metal Film,