SFR25H0002003JR500
Mfr.Part #
SFR25H0002003JR500
Description
RES 200K OHM 1/2W 5% AXIAL
Resistance :
200kOhm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
Wire
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
350V
Lead Diameter :
0.58 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
SFR25H
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Packing Method :
TR
Surface Mount :
No
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Tubular
Vishay SFR25H0002003JR500
FIXED RESISTOR, 200kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,