SFR25H0001200JA500
Mfr.Part #
SFR25H0001200JA500
Description
RES 120 OHM 1/2W 5% AXIAL
Metal Film
Military Standard :
Not
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packaging :
Tape and Box (TB)
Max Power Dissipation :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Diameter :
2.5mm
Tolerance :
±5%
Lead Free :
Lead Free
Construction :
Tubular
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Working Voltage :
350V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Packing Method :
Ammo Pack
Contact Plating :
Tin
Series :
SFR25H
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Published :
Resistance :
120Ohm
Power Rating :
500mW
Vishay SFR25H0001200JA500
Through Hole FIXED RESISTOR, 120Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,