SFR2500007502JR500
Mfr.Part #
SFR2500007502JR500
Description
RES 75K OHM 0.4W 5% AXIAL
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
Wire
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
75kOhm
Diameter :
2.5mm
Construction :
Cylindrical
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Series :
SFR25
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
400mW
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Vishay SFR2500007502JR500
Through Hole FIXED RESISTOR, 75kOhm, 0.4W, Metal Film,