SFR2500005909FR500
Mfr.Part #
SFR2500005909FR500
Description
RES 59 OHM 0.4W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Voltage - Rated DC :
250V
Packing Method :
TR
Resistance :
59Ohm
Power (Watts) :
0.4W
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Diameter :
2.5mm
Power Rating :
400mW
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
ROHS3 Compliant
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Construction :
Cylindrical
Series :
SFR25
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Max Power Dissipation :
400mW
Vishay SFR2500005909FR500
Through Hole FIXED RESISTOR, 59Ohm, 0.4W, Metal Film,