SFR2500005603JR500
Mfr.Part #
SFR2500005603JR500
Description
RES 560K OHM 0.4W 5% AXIAL
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Diameter :
2.5mm
Resistance :
560kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Construction :
Cylindrical
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Published :
Contact Plating :
Tin
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
400mW
Packing Method :
TR
Composition :
Metal Film
Mount :
Through Hole
Series :
SFR25
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Power (Watts) :
0.4W
Pbfree Code :
yes
1 (Unlimited)
Vishay SFR2500005603JR500
Through Hole FIXED RESISTOR, 560kOhm, 0.4W, Metal Film,