SFR2500005490FR500
Mfr.Part #
SFR2500005490FR500
Description
RES 549 OHM 0.4W 1% AXIAL
Max Power Dissipation :
400mW
Radiation Hardening :
Packing Method :
TR
Tolerance :
±1%
Resistance :
549Ohm
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Diameter :
2.5mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
18 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Power Rating :
400mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
250V
Power (Watts) :
0.4W
Contact Plating :
Tin
Vishay SFR2500005490FR500
Through Hole FIXED RESISTOR, 549Ohm, 0.4W, Metal Film,