SFR2500004530FR500
Mfr.Part #
SFR2500004530FR500
Description
RES 453 OHM 0.4W 1% AXIAL
Tolerance :
±1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
250V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.4W
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Contact Plating :
Tin
Packing Method :
TR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Cylindrical
Max Power Dissipation :
400mW
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Resistance :
453Ohm
Diameter :
2.5mm
Power Rating :
400mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
Wire
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Series :
SFR25
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated :
250V
Surface Mount :
No
Vishay SFR2500004530FR500
FIXED RESISTOR, 453Ohm, 0.4W, Metal Film,