SFR2500002203JA500
Mfr.Part #
SFR2500002203JA500
Description
RES 220K OHM 0.4W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
580 μm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Military Standard :
Not
Composition :
Metal Film
REACH SVHC :
Unknown
Packing Method :
Ammo Pack
Contact Plating :
Tin
Resistance :
220kOhm
Pbfree Code :
yes
Lead Length :
26mm
Power (Watts) :
0.4W
Construction :
Cylindrical
Terminal Shape :
Wire
Published :
Voltage - Rated DC :
250V
Surface Mount :
No
Voltage - Rated AC :
250V
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
SFR25
Diameter :
2.5mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Power Rating :
400mW
Max Power Dissipation :
400mW
Package / Case :
Axial
Vishay SFR2500002203JA500
FIXED RESISTOR, 220kOhm, 0.4W, Metal Film,