SFR2500001240FR500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFR2500001240FR500
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 124 OHM 0.4W 1% AXIAL
Stock
971
In Stock :
971
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Metal Film
Max Power Dissipation :
400mW
Voltage - Rated :
250V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Series :
SFR25
Voltage - Rated DC :
250V
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Package / Case :
Axial
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.4W
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
124Ohm
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mount :
Through Hole
Construction :
Cylindrical
Lead Diameter :
580 μm
Number of Terminations :
2
Power Rating :
400mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Shape :
Wire
Packing Method :
TR
Published :
2016
Diameter :
2.5mm
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Vishay SFR2500001240FR500
Through Hole FIXED RESISTOR, 124Ohm, 0.4W, Metal Film,