SFR2500001003FR500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFR2500001003FR500
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 100K OHM 0.4W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
400mW
Terminal Shape :
Wire
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
250V
Power Rating :
400mW
Package / Case :
Axial
Series :
SFR25
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
Cylindrical
JESD-609 Code :
e3
Weight :
204.995402mg
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Voltage - Rated DC :
250V
Power (Watts) :
0.4W
Diameter :
2.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
100kOhm
Contact Plating :
Tin
Height :
7.5mm
Published :
Military Standard :
Not
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Metal Film
Factory Lead Time :
18 Weeks
REACH SVHC :
Unknown
Lead Diameter :
580 μm
Vishay SFR2500001003FR500
FIXED RESISTOR, 100kOhm, 0.4W, Metal Film,