SFR16S0008660FR500
Mfr.Part #
SFR16S0008660FR500
Description
RES 866 OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Number of Terminations :
2
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm
Surface Mount :
No
450 µm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
866Ohm
Diameter :
1.9mm