SFR16S0007871FR500
Mfr.Part #
SFR16S0007871FR500
Description
RES 7.87K OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
1.9mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Contact Plating :
Tin
Resistance :
7.87kOhm
Size / Dimension :
0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW