SFR16S0006989FR500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFR16S0006989FR500
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 69.8 OHM 1/2W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Diameter :
0.45 mm
Packing Method :
TR
Series :
SFR16S
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Axial
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Surface Mount :
No
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Metal Film
Terminal Shape :
Wire
Construction :
Tubular
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistance :
69.8Ohm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C