SFR16S0006652FR500
Mfr.Part #
SFR16S0006652FR500
Description
RES 66.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Max Power Dissipation :
500mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Diameter :
1.9mm
Contact Plating :
Tin
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
66.5kOhm
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Published :
Vishay SFR16S0006652FR500
Through Hole FIXED RESISTOR, 66.5kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,