SFR16S0005231FR500
Mfr.Part #
SFR16S0005231FR500
Description
RES 5.23K OHM 1/2W 1% AXIAL
Max Power Dissipation :
500mW
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packing Method :
TR
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm
Published :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Diameter :
1.9mm
Resistance :
5.23kOhm
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
500mW
SFR16S
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Vishay SFR16S0005231FR500
Through Hole FIXED RESISTOR, 5.23kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,