SFR16S0004709JA500
Mfr.Part #
SFR16S0004709JA500
Description
RES 47 OHM 1/2W 5% AXIAL
Power Rating :
500mW
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Max Power Dissipation :
500mW
Voltage - Rated DC :
200V
Terminal Shape :
Wire
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
47Ohm
450 µm
REACH SVHC :
Unknown
Packing Method :
Ammo Pack
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated AC :
200V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Diameter :
1.9mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Contact Plating :
Tin
Lead Length :
26mm
Surface Mount :
No
Tolerance :
±5%