SFR16S0004221FR500
Mfr.Part #
SFR16S0004221FR500
Description
RES 4.22K OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Lead Diameter :
0.45 mm
Tolerance :
±1%
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm
Resistance :
4.22kOhm
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packing Method :
TR
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Vishay SFR16S0004221FR500
FIXED RESISTOR, 4.22kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,